نگهداری از ماشین لباسشویی

آموزش نگهداری از ماشین لباس شویی

از جمله اتفاقات ناخوشایندی که ممکن است برای شما رخ دهد، خرابی یکی از لوازم خانگی ضروری شما یعنی ماشین لباسشویی می باشد. به منظور افزایش کارایی و طول عمر دستگاه، نحوه نگهداری از ماشین لباسشویی فوق العاده مهم است.

همچنین پیشنهاد میکنیم اگر میخواهید نکات بیشتری را در مورد تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ بدانید میتوانید با مقاله اصلی ما همراه باشید.

ارائه نکاتی مهم جهت نگهداری از ماشین لباسشویی

هر چند ماشین لباسشویی را می توان از اصلی ترین لوازم الکتریکی موجود در هر خانه ای دانست که از طول عمر بالایی برخوردار است، ولی امکان خرابی آن به جهت داشتن قطعاتی با عمر محدود وجود دارد. ممکن است در صورت عدم استفاده صحیح و هر گونه کوتاهی در نگهداری از آن، قطعاتش زودتر از زمان موعد معیوب گردد.

در ادامه به معرفی مهمترین نکات در رابطه با نگهداری از ماشین لباسشویی خواهیم پرداخت.

 1-انتخاب صحیح برنامه ها

به خاطر داشته باشید که در صورت انتخاب اشتباه برنامه های ماشین، امکان خرابی قطعات حساس داخلی آن و همچنین صدمه رساندن به الیاف پوشاک وجود خواهد داشت. از این رو، توصیه ما به شما این است که اقدام به انتخاب برنامه ای مناسب، با توجه به جنس پارچه نموده و زمان و دمای کافی را برای آن لحاظ نمایید.

در صورت نیاز  به روشن کردن دستگاه برای چندین دور متمادی، سعی کنید جهت خنک شدن قطعات و فشار نیامدن به موتور آن، حتماً فاصله یک ساعته را برای آن در نظر بگیرید.

2-پیشگیری از ایجاد نوسانات برق

ممکن است در صورت بروز نوسانات شدید برق، قطعات داخلی دستگاه شما همچون موتور و برد آن نیم سوز شده یا به صورت کامل بسوزد. بنابراین، توصیه ما به شما استفاده از ماشین، در ساعت های کم مصرف برق بوده و در ابتدای شب از روشن کردن دستگاه اجتناب کنید.

3-مکان قرارگیری ماشین لباسشویی

اقدام به انتخاب یک جایی مناسب، خشک و خنک برای ماشین لباسشویی خود نموده تا از این طریق مانع از کاهش عمر قطعات آن بر اثر گرما و رطوبت شوید. علاوه بر آن، بایستی تراز دستگاه به طرز صحیحی انجام شود و محل قرارگیری آن کاملاً صاف باشد. چرا که امکان شکستن دیگ و ریختن آب از آن، در زمان روشن بودن دستگاه به دلیل لق بودن بدنه آن بر روی سطح زمین وجود دارد.

4-نحوه نگهداری از درب دستگاه

برخی ها، با توجه به کارایی ساده درب دستگاه، به نگهداری از آن خیلی اهمیت نمی دهند. اما می توان گفت که این بخش از ماشین می تواند نقش مؤثری را در تمیزی لباس ها و عملکرد فوق العاده دستگاه داشته باشد. همچنین عدم بسته شدن صحیح درب دستگاه، سبب نشتی آب آن می گردد. از این رو، بایستی به نکاتی از قبیل نشکستن لولا در زمان باز و بسته کردن درب و یا عدم وارد آمدن ضربه به آن، در هنگام نقل و انتقال غیر اصولی دستگاه توجه نمایید.

میکروسوئیج درب دستگاه

میکروسوئیچ در درب ماشین، جهت قفل کردن درب در زمان کار کردن آن و به منظور جلوگیری از باز شدن ناگهانی آن در نظر گرفته شده است. زمانی که دکمه استارت ماشین را فعال می کنید، درب دستگاه از طریق میکروسوئیچ تا پایان چرخه شستشو قفل خواهد شد. احتمال خرابی این قطعه در اثر ضربه خوردن و نوسانات برقی وجود خواهد داشت.

بهتر است اقدام به استفاده از محافظ برق مخصوص ماشین لباسشویی نمایید تا از این طریق مانع از ایجاد چنین مشکلاتی با کاهش میزان نوسانات برق دستگاه شوید.

6-استفاده از مواد شوینده مناسب و با کیفیت

در صورت استفاده از مواد شوینده بی کیفیت و غیر استاندارد برای دستگاه خود که کف زیادی را در ماشین تولید می کنند و حاوی مواد تشکیل دهنده نامرغوبی هستند، نه تنها سبب صدمه رساندن لباس های خود می شوید، بلکه قطعات دستگاه از قبیل سنسور سطح آب، هیتر، پمپ تخلیه و همچنین  سنسور دمای آن دچار خرابی می گردد.

حتی امکان به جا ماندن این مواد شوینده در درون دیگ دستگاه وجود دارد که همین مسئله می تواند مسیر تخلیه آب، پمپ و فیلتر را مسدود کند و مشکلاتی از قبیل تخلیه نشدن آب دیگ، نشتی آب و غیره را به همراه داشته باشد.

توجه داشته باشید که بایستی به استفاده از میزان مناسبی از شوینده بپردازید و از ریختن بیش از اندازه در درون دستگاه خودداری نمایید. چرا که این کار، کف زیادی را در دیگ ماشین تولید کرده و سبب رسیدن رطوبت به برد دستگاه و سایر نقاط آن خواهد شد.

7-پاکسازی فیلتر دستگاه

فیلتر ماشین لباسشویی که مکان آن در بخش پایین دستگاه است و مانع از  ورود ضایعات به مسیر تخلیه می گردد، نخستین قطعه در مرحله تخلیه آب محسوب می شود. در صورت عدم پاکسازی به موقع فیلتر، انسداد آن و باقی ماندن آب در دیگ رخ می دهد. بنابراین توصیه ما به شما جهت نگهداری از ماشین لباسشویی این است که دیگ دستگاه را از لحاظ وجود اشیا کوچک و آشغال مورد بررسی قرار دهید. به جهت حل شدن الیاف دستمال کاغذی در آب و گیر کردن آن به دیواره فیلتر، هرگز آن را درون ماشین قرار ندهید.

سعی کنید هر شش ماه یک بار اقدام به تمیز کردن فیلتر دستگاه نموده و به جرمگیری آن با مواد مخصوص بپردازید. نحوه به کار بردن این مواد که به شکل قرص بوده، در ادامه شرح داده می شود.

  • پس از باز کردن درب دستگاه، به شکل مستقیم قرص را درون دیگ قرار دهید.
  • سپس با بستن درب، اقدام به روشن نمودن دستگاه نمایید.
  • به انتخاب برنامه شستشویی که توانایی شستشوی لباس ها را در بیشترین زمان و بالاترین دما دارد بپردازید.
  • دور موتور خشک کن را به جهت نبود هیچگونه لباسی در دیگ کم کنید.
  • سپس با زدن دکمه استارت، دستگاه کار خود را آغاز می کند.
  • بعد از اینکه چرخه شستشو پایان یافت، به منظور خشک شدن کامل دستگاه، درب آن را باز بگذارید.

مقاله پیشنهادی: برنامه شستشوی لباسشویی سامسونگ

نگهداری از ماشین لباسشویی با بکارگیری صحیح کنترل پنل

سعی کنید دکمه های دستگاه را بدون دلیل و بیش از حد فشار ندهید. زیرا که با این کار دستگاه هنگ کرده و برد آن نیز دچار خرابی گردد. همچنین، از استفاده کردن آب و مایعات زیاد جهت تمیزکاری کنترل پنل خودداری نمایید، چرا که احتمال سوختن دکمه ها وجود دارد.

9-مراقبت از لاستیک دور درب ماشین

به منظور پیشگیری از نشت آب به خارج از دستگاه، از لاستیک مرغوب و ضخیمی در دور درب دستگاه استفاده شده است. امکان فرسودگی این لاستیک در دراز مدت به جهت خیس شدن و تماس با مواد شوینده وجود خواهد داشت.

به منظور افزایش عمر این لاستیک و خشک شدن کامل دیگ، بهتر است اقدام به باز کردن درب دستگاه بعد از هر بار استفاده از آن نمایید.

10-توجه به ظرفیت دیگ ماشین

معمولاً تولید دیگ ماشین لباسشویی در ظرفیت های 12-5 کیلویی صورت می گیرد که به معنای میزان تحمل وزن مورد نظر می باشد. در صورت گذاشتن لباس هایی بیش از این میزان در ماشین، احتمال شکستن دیگ و نشتی آب وجود دارد. همچنین این امر می تواند سبب وارد آوردن فشار زیاد به موتور دستگاه و سوختن آن گردد.

سعی کنید به منظور پیشگیری از بروز این مشکل، اقدام به پر کردن دیگ دستگاه، بیشتر از نصف ظرفیت آن نکنید و پتو و سایر پارچه های سنگین را در ماشین قرار ندهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + چهار =