المنت ماشین ظرفشویی چیست؟

المنت ماشین ظرفشویی چیست؟

المنت ماشین ظرفشویی چیست؟

پیش از پرداختن به المنت ماشین ظرفشویی، بهتر است با ویژگی المنت به طور کلی آشنا شویم. المنت قطعه‌ای سیم نیمه رسانا ست که با عبور جریان الکتریکی از آن داغ می‌شود. این وسیله در صنعت کاربرد بسیاری دارد؛ برای مثال از المنت در ماشین ظرفشویی برای گرم کردن آب داخل مخزن استفاده می‌کنند. اهمیت این قطعه در ماشین ظرفشویی بسیار زیاد است زیرا در صورت بروز مشکل و خرابی، افت کیفیت شست و شو را به دنبال خواهد داشت.

در ادامه، برای معرفی بیشتر این قطعه همراه ما باشید.

آشنایی با المنت ماشین ظرفشویی

المنت، قطعه‌ای کوچک و اساسی در ماشین ظرفشویی است که وظیفه‌ی گرم کردن آب را به عهده دارد. این قطعه  با آغاز به کار دستگاه در هر مرتبه روشن می‌شود و بر اساس دمای مورد نظرآب در هر برنامه، مدتی روشن می‌‌ماند تا آب داغ برای شست و شوی ظروف فراهم شده و در انتها خشک شوند. آسیب دیدن و کارکرد اشتباه المنت می‌تواند افت کیفیت شستشو را تا حد بسیاری به دنبال داشته باشد، به این دلیل که چربی قرار گرفته‌ بر روی ظروف تنها با آب ولرم و داغ از بین می‌رود.

دلایل بسیاری می‌تواند باعث افت کیفیت شست و شوی ماشین ظرفشویی شود و برای تشخیص مشکل و حل صحیح آن باشد از افراد متخصص در این حوزه کمک گرفت. یکی از این دلایل می‌تواند خرابی و آسیب المنت یا از کار افتادن آن باشد. بنا بر این، اگر احساس می‌کنید میزان تمیزی ظروف افت پیدا کرده و کیفیت چندانی ندارد، می‌توانید به این طریق مشکل را رفع کنید: برنامه شست و شو را در دمای بالاتری بگذارید تا آب داغ ظروف را تمیز کند.

در صورت حل نشدن مشکل به فکر تعمیر ماشین ظرفشویی و المنت آن باشید.

المنت چگونه کار می‌کند؟

پس از روشن شدن دستگاه، المنت توسط الکتریسیته داغ شده، دمای آن به آب انتقال می‌یابد و آب گرم می‌شود. با رسیدن دمای آب به میزان مورد نظری که در برنامه‌ی شست و شو قرار داده شده، دستور خاموش شدن هیتر توسط سنسور دما داده می‌شود. اگر المنت آسیب ببیند، دمای آب به میزان مورد نظر نمی‌رسد و ظروف با آب سرد شسته می‌شوند.

علل اختلال در عملکرد المنت

یکی ازمواردی که باعث آسیب و از کار افتادگی المنت‌ها می‌شود، انباشته شدن بیش از حد رسوبات موجود در آب به آن است. برای اینکه به چنین مشکلی دچار نشوید، هر شش ماه یک بار از جرم‌گیر ظرفشویی استفاده کنید تا رسوبات را از بین برده و در عماکرد دستگاه اختلالی ایجاد نشود.

آموزش استفاده از جرم‌گیر ظرفشویی

جرم‌گیرهای ظرفشویی در دو نوع قرص جامد یا مایع‌های دوفاز تولید می‌شوند. برای استفاده از آنها باید مراحل زیر انجام شود:

 • تخلیه‌ی کامل دستگاه از ظروف.
 • بر اساس دستورالعمل نوشته شده، جرم‌گیر را داخل دستگاه قرار دهید. در صورتی که جرم‎گیر شما مایع دو فاز است باید برچسب روی درب را باز کرده و آن را به شکل وارونه در طبقه بالای دستگاه قرار دهید. قرص جرم‌گیر نیز در کف مخزن یا در جای مواد شوینده قرار داده می‌شود.
 • طولانی مدت‌ترین برنامه شست وشوی ماشین ظرفشویی را به همراه بالاترین دمای آب شست وشو انتخاب کنید.
 • دستگاه را خالی از ظرف و فقط با مواد جرم‌گیر داخل آن روشن کنید تا مواد به طور کامل قطعات داخلی دستگاه را شستشو داده و جرم‌گیری نمایند.
 • پس از اتمام شست‌ وشو، درب دستگاه را برای سی دقیقه باز بگذارید تا کاملا خشک شود.

از دیگر علل سوختن المنت ماشین ظرفشویی، می‌توان به نوسانات پیوسته‌ی برق اشاره کرد. جهت جلوگیری از بروز این مشکل، دستگاه را به طور مستقیم به برق وصل نکنید و از یک محافظ برق مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده نمایید. روشن نکردن دستگاه در ساعات اوج مصرف برق نیز می‌تواند نوسانات برق را تا حد بسیاری کاهش دهد.

میزان مقاومت المنت

چنانچه کاهش عملکرد ماشین ظرفشویی مربوط به هیتر المنت آن باشد، بهتر است با استفاده از یک مولتی متر سطح مقاومت آن را اندازه گیری کرد. این مقاومت باید بین 15 تا 30 اهم باشد. در صورتی که مقاومت کمتر از این محدوده باشد، المنت آسیب دیده و باید جایگزین شود.

نحوه‌ی تعویض هیتر و المنت ماشین ظرفشویی

هیتر ماشین ظرفشویی در کف دستگاه قرار دارد. برای تعویض آن به پیچ گوشتی و انبر دست نیاز دارید، آنها را تهیه کنید و مراحل زیر را برای تعویض انجام دهید:

 1. دستگاه را کاملا خاموش کرده و از برق بکشید.
 2. لوله آب را از ظرفشویی جدا کنید. دستگاه را از جای خود خارج نمایید.
 3. با توجه به اینکه المنت در کف دستگاه قرار دارد، آن را به پشت بر روی زمین بخوابانید. برای اینکه دستگاه در جای خود ثابت باشد و بننده‌ی آن آسیبی نبیند، بهتر است در زیر آن حوله یا پارچه‌ای ضخیم قرار دهید.
 4. چهار پیچ و دو پایه موجود در کف دستگاه را باز کنید تا صفحه زیرین آزاد شود و از جای خود خارج گردد. (تعداد پیچ‌ها ممکن است در هر مدل متفاوت باشد)
 5. پیچ‌های سنسور آنتی فلود (anti-flood) که در پایین دستگاه قرار دارند را باز کرده و آن را از جای خود بیرون بیاورید تا به پمپ دسترسی پیدا کنید.
 6. پمپ را از جای خود خارج کنید و سیم‌های مربوط به آن را قطع نمایید.
 7. با جدا شدن پمپ از بدنه، المنت هیتر قابل رویت است که لوله‌های آن با استفاده از بست‌‌هایی پلاستیکی به خود هیتر نصب شده‌اند. این بست‌ها را با انبردست باز کنید تا لوله‌ها جدا شوند.
 8. المنت جدید را در جای المنت قدیمی قرار دهید. لوله‌ها را با استفاده از بست فلزی دوباره به هیتر متصل کنید. در اتصال بست‌ها دقت کافی داشته باشید که بیش از حد سفت یا شل نباشند.

 1. پمپ را به جای خود بازگردانید و سیم‌های آن را به همان شکل اولیه نصب کنید.
 2. سنسور آنتی فلود را به جای خود بازگردانید و پیچ‌های آن را محکم کنید.
 3. صفحه زیرین ظرفشویی را در جای خود قرار دهید و پیچ و پایه‌ها را در جای خود محکم نمایید.
 4. دستگاه را به صورت قبلی خود بازگردانید و شلنگ آب را دوباره نصب نمایید سپس برای تست عملکرد، آن را روشن کنید.

سخن پایانی

اگر هیتر را عوض کردید و مشکل دستگاه برطرف نشد، لازم است با تعمیرکاری مجرب در زمینه‌ی ماشین ظرفشویی تماس بگیرید تا برای تشخیص  و برطرف کردن مشکل به شما کمک کند.

لازم به ذکر است که گرم نشدن آب به این معنا نیست که قطعا المنت ماشین ظرفشویی آسیب دیده و یا از کار افتاده است. در برخی از موارد، این مشکل به قطع بودن سیم‌کشی‌های بین برد و هیتر و کارکرد معیوب برد باز می‌گردد. برای تشخیص دقیق‌تر در این زمینه از راهنمایی یک تکنسین مجرب استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + شش =