بررسی 6 علت صدای زیاد جاروبرقی

بررسی 6 علت صدای زیاد جاروبرقی

جاروبرقی از پرکاربردترین وسایل برای نظافت و تمیزی فضاهای مختلف به شمار می رود. کارکرد این دستگاه غالبا با تولید صدا همراه است. بسیاری از کاربران جاروبرقی به نوعی به صدای دستگاه در هنگام استفاده عادت کرده و آن را یک امر عادی و طبیعی می دانند. با این وجود، تولید صدای بلند و غیرعادی از جاروبرقی، برای مصرف کننده می تواند بسیار ناخوشایند و آزار دهنده باشد. بالا رفتن سطح صدای دستگاه از یک میزان مشخص، حکایت از بروز عیب و ایراد در قطعات آن دارد. با ریشه یابی علت صدای زیاد جاروبرقی می توان درصدد رفع مشکل ایجاد شده برآمد.

« علت صدای زیاد جاروبرقی »

صدای زیاد جاروبرقی

 

معیوب شدن فن جاروبرقی

نخستین علت صدای زیاد جاروبرقی به خرابی فن دستگاه مربوط می شود. فن از مهم ترین قطعات تعبیه شده در ساختار داخلی جاروبرقی به شمار می رود. خنک کردن موتور دستگاه، از مهم ترین وظایف این قطعه محسوب می شود. وارد شدن آب و رطوبت به موتور جاروبرقی، ضربه دیدن و فرسودگی، از عمده ترین دلایل خرابی فن دستگاه می باشد. خراب شدن فن علاوه بر اختلال در فرآیند خنک سازی، افزایش سطح صدای جاروبرقی در هنگام کار را به دنبال دارد.

همچنین، عدم توجه به این موضوع می تواند خرابی و آسیب دیدن سایر قطعات دستگاه را در پی داشته باشد. ضمنا، در صورت شکستن پره های فن جاروبرقی شنیدن صدای های زیاد و غیر معمول از دستگاه چندان دور از انتظار نیست.

شکستگی برس جاروبرقی

در برخی مواقع، شکستگی برس می تواند علت صدای زیاد جاروبرقی باشد. قرار دادن برس در ساختار این دستگاه با هدف جارو کشیدن و تمیزی سطوح مختلف انجام می شود. برس جاروبرقی قابلیت تمیز کردن سطوح پوشیده از فرش و سرامیک را دارد. شکسته شدن این قطعه از جاروبرقی نه تنها کار با دستگاه را سخت و دشوار می نماید، بلکه سبب تولید صداهای آزار دهنده و بعضا زیاد، در هنگام استفاده می شود. تعویض کردن برس قدیمی با نمونه جدید، از راهکارهای موثر برای رفع این مشکل می باشد.

پر بودن کیسه یا کثیف شدن فیلتر جاروبرقی

فیلتر از بخش های حائز اهمیت جاروبرقی بوده که در ارتقای قدرت مکش دستگاه تاثیر بسزایی برجای می گذارد. فیلتر دستگاه با گذشت زمان دچار آلودگی و کثیفی می شود. کثیف شدن و مسدود شدن فیلتر جاروبرقی، موجب سطح صدای زیاد دستگاه در هنگام کار می گردد. همچنین، خالی نکردن به موقع کیسه جاروبرقی نیز در بروز این مشکل بسیار تاثیرگذار است. برای حل این مشکل در وهله نخست می بایست فیلتر جاروبرقی مورد بررسی قرار گیرد.

برخی از فیلترهای طراحی شده برای دستگاه های جاروبرقی، قابلیت شستشو را دارند. در این صورت، با شستشوی فیلتر و زدودن آلودگی های آن، به احتمال زیاد مشکل صدای زیاد دستگاه رفع می گردد. از طرف دیگر، برخی از فیلترهای دستگاه، قابل شستشو نبوده و بایستی در بازه های زمانی مشخص نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.

علت صدای زیاد جاروبرقی

 

بروز مشکل در موتور دستگاه

در بسیاری مواقع، نقص فنی موتور از اصلی ترین دلایل صدای زیاد جاروبرقی محسوب می شود. موتور این دستگاه از بخش های متحرک مختلفی تشکیل شده است. در هنگام روشن شدن جاروبرقی این بخش ها شروع به گردش می کنند. جریان الکتریکی عامل محرک قطعات موتور م ی باشد. نفوذ رطوبت و گردوخاک به داخل موتور، از عمده ترین دلایل خرابی این قطعه تلقی می گردد. امروزه موتور استفاده شده برای بسیاری از دستگاه های جاروبرقی از نوع اینورتر می باشد. موتورهای اینورتر در هنگام روشن شدن، سطح صدای پایینی تولید می کنند.

بنابراین، شنیدن صدای زیاد در هنگام کارکردن موتورهای اینورتر، نمایانگر بروز ایراد در این قطعه دستگاه می باشد. همچنین، بلبرینگ، شفت و کلکتور، از اجزای داخلی موتور جاروبرقی به حساب می آیند. به منظور تعمیر موتور دستگاه می بایست کلیه این بخش ها مورد بررسی قرار گیرند. در صورت وجود گردوغبار بر روی موتور، باید در اسرع وقت نسبت به تمیز کردن آن مبادرت ورزید.

مقاله پیشنهادی: معرفی انواع مدل های یخچال سامسونگ و مقایسه آن ها

گرفتگی لوله و خرطومی جاروبرقی

گرفتگی و مسدود شدن مسیر لوله و خرطومی را می توان دیگر علت صدای زیاد جاروبرقی برشمرد. در بسیاری مواقع، هنگام جارو کردن یک جسم خارجی و بزرگ مانند کاغذ مچاله شده به داخل جاروبرقی کشیده می شود. وارد شدن این اجسام به لوله دستگاه، موجب بسته شدن مسیر خروج زباله ها به کیسه می شوند. در این مواقع، صدای جاروبرقی بلندتر از دیگر مواقع به گوش می رسد. با بررسی مسیر لوله و خرطومی می توان از عدم انسداد این بخش اطمینان حاصل نمود.

عدم روغن کاری قطعات دستگاه

شنیدن صداهای بلند و غیر عادی مانند صدای وز وز از موتور جاروبرقی، حکایت از فرسودگی و عدم روغن کاری برخی از قطعات دستگاه دارد. ساییده شدن برخی قطعات جاروبرقی بر روی یکدیگر، موجب تولید صدای بلند و ناخوشایند می شود. در اغلب مواقع این مشکل با روغن کاری بلبرینگ ها و موتور دستگاه برطرف می گردد. همچنین، در صورت فرسوده شدن قطعات مصرفی مانند بلبرینگ ها، بایستی این بخش از موتور جاروبرقی را تعویض نمود. مناسب است که فرآیند روغن کاری قطعات دستگاه زیر نظر تعمیرکار جاروبرقی انجام شود.

نکته: رنج صدای استاندارد اغلب دستگاه های جاروبرقی در محدوده 70 الی 80 دسیبل قرار دارد. بنابراین، تولید صدای بیشتر از این میزان در مفهوم صدای ناهنجار و بلند قلمداد می گردد.

ناگفته نماند که توجه به برند و شرکت تولید کننده از موارد مهم در هنگام ریشه یابی علت صدای زیاد جاروبرقی می باشد. بر این اساس، صدای زیاد جاروبرقی های برند AEG، از گیر کردن اشیا و مسدود شدن لوله و خرطوم دستگاه ناشی می شود. با استفاده از یک میله باریک و بلند می توان نسبت به باز کردن لوله اقدام نمود.

وجود مشکل یا فرسودگی بلبرینگ ها، می تواند اصلی ترین علت صدای زیاد جاروبرقی های سامسونگ یا بوش باشد. به منظور عیب یابی و تعمیر اصولی دستگاه، می بایست این موارد توسط یک تعمیرکار باتجربه و متخصص بررسی گردد. در ضمن، جرقه زدن موتور جاروبرقی، خبر از بروز مشکل جدی در قطعات فنی دستگاه می دهد. بنابراین، به محض مشاهده این مورد باید در سریع ترین زمان ممکن مشکل صدای زیاد جاروبرقی را برطرف نمود. در غیر این صورت، ممکن است به موتور دستگاه آسیب جدی وارد شود.

برای درخاست ارسال تکنسین های مجرب به منظور تعمیر جاروبرقی خود به وب سایت تعمیرکار برتر وارد شوید!

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =