جرم گیری ماشین لباسشویی

جرم گیری ماشین لباسشویی

اگر مدتی است که لباس هایتان بعد از شسته شدن در ماشین لباسشویی بوی ناخوشایندی دارند، لباسشویی شما نیاز به جرم گیری دارد. ماشین لباسشویی به دلیل وجود رطوبت زیاد مرکز رشد میکروب و قارچ می باشد. جرم گیری ماشین لباسشویی یا رسوب زدایی باعث از بین رفتن بوی ناخوشایند، بهبود عملکرد و افزایش طول عمر ماشین لباسشویی شما می شود.

این باکتری ها و رسوب های لباسشویی اگر جرم گیری نشوند باعث بروز حساسیت های پوستی در کودکان، نوزادان و همچنین کاهش عملکرد ماشین لباسشویی شما می شوند.

چه قسمت هایی از ماشین لباسشویی باید جرم گیری شود؟

ماشین لباسشویی دارای قسمت های مختلفی است که هر کدام می توانند محل لانه گزینی جرم و باکتری باشند. قسمت هایی از ماشین لباسشویی که باید رسوب زدایی شوند به شرح زیر است.

 • درب
 • لاستیک درب
 • بدنه ماشین لباسشویی
 • فیلتر
 • لوله ها
 • محفظه دیگ
 • محفظه مواد شوینده
نحوه ی جرم گیری ماشین لباسشویی

نحوه ی جرم گیری ماشین لباسشویی

برای تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ خود با ما تماس بگیرید!

چند وقت یکبار لباسشویی خود را جرم گیری کنیم؟

میزان جرم گیری ماشین لباسشویی بستگی به میزان استفاده شما از این دستگاه دارد. معمولا توصیه می شود سالی سه مرتبه یعنی هر 4 ماه یکبار رسوب زدایی را انجام دهید. البته اگر در منزل کودک یا نوزاد دارید و یا در مناطقی زندگی می کنید که آب آهک بیشتری دارد، سعی کنید دفعات بیشتری جرم گیری را انجام دهید.

اهمیت جرم گیری ماشین لباسشویی

جرم گیری ماشین لباسشویی باعث افزایش عملکرد دستگاه می شود بنابراین لازم است حتما هر 3 الی 5 ماه یکبار این کار انجام شود.

افرادی که حساسیت های پوستی دارند و یا نوزاد در منزل دارند، حتما باید جرم گیری منظم انجام دهند.

چرا باید ماشین لباسشویی خود را جرم گیری کنیم؟

پودر و مایع شستشوی نامرغوب در ماشین لباسشویی ممکن است باعث ایجاد رسوب داخل محفظه شود که در صورت عدم جرم گیری و رسوب زدایی ممکن است عملکرد ماشین لباسشویی و طول عمر آن کاهش یابد.

آب حتی اگر تصفیه هم شده باشد، حاوی مقداری آهک و رسوب است که باعث سختی آب می شود. این رسوبات با چشم دیده نمی شوند اما در طول مدت شستشو تبدیل به جرم می شوند. به مرور زمان قسمت های مختلف ماشین لباسشویی از این آهک پوشیده می شوند و باعث ایجاد بوی نامطبوع و کاهش عملکرد لباسشویی می شوند.

محفوظ شدن گرما و رطوبت در ماشین لباسشویی باعث رشد باکتری و قارچ داخل محفظه دستگاه می شود که اگر این باکتری ها از بین نروند باعث ایجاد حساسیت و بیماری های پوستی می شوند.

چه زمانی ماشین لباسشویی به جرم گیری نیاز دارد؟

اگر چند وقتی است که لباس های شما بوی ناخوشایندی می دهد و یا به خوبی تمییز نمی شوند، وقت آن است که ماشین لباسشویی خود را رسوب زدایی کنید. توجه به این نشانه های کوچک می تواند باعث افزایش عملکرد دستگاه شما شود.

مواد مورد نیاز برای جرم گیری ماشین لباسشویی

جرم گیری ماشین لباسشویی اهمیت ویژه ای دارد زیرا باعث افزایش عملکرد دستگاه می شود. در لباسشویی های اتوماتیک نحوه جرم گیری بسیار راحت است. در ادامه روش های جرم گیری ماشین لباسشویی بوش آورده شده است.

استفاده از پودر جرم گیر بوش

در این روش ابتدا پودر جرم گیر را داخل جا پودری بریزید و سپس یکی از برنامه های شستشو را انتخاب کنید. این پودر تمام مخزن، فیلتر، لوله ها، لاستیک دور درب و دیگ شستشو را به خوبی جرم گیری می کند. و در آخر درب ماشین لباسشویی را به مدت 30 دقیقه باز بگذارید.

استفاده از پودر جرم گیر در ماشین لباسشویی بوش

مزیت استفاده از پودر جرم گیر به شرح زیر است.

 • بوی بد ماشین لباسشویی را از بین می برد.
 • عمر دستگاه را بالا می برد.
 • در مصرف مواد شوینده صرفه جویی می کند.
 • مصرف برق دستگاه را کاهش می دهد.
 • از ایجاد جرم در ماشین لباسشویی پیشگیری می کند.
 • عملکرد دستگاه را بهبود می بخشد.
 • رسوبات داخل دیگ شستشو و لاستیک درب را کاملا جرم گیری می کند.

استفاده از قرص جرم گیر

در این روش شما می توانید قرص را درون ماشین لباسشویی قرار دهید و از آب گرم (دمای 60 درجه به بالا) برای شستشو استفاده کنید. دیگ باید خالی از لباس باشد.اگر مدت زمان طولانی می گذرد که جرم گیری نکردید از دو قرص برای رسوب زدایی استفاده کنید.

ساخت محلول خانگی برای جرم گیری

ترکیب آب، سرکه و جوش شیرین یک محلول ارزان قیمت و خانگی است که می تواند ماشین لباسشویی شما را رسوب زدایی کند. اما این محلول اسیدی می باشد و استفاده بیش از حد آن باعث از بین رفتن لاستیک درب ماشین لباسشویی می شود.

توصیه های کاربردی

 • پس از شستن لباس ها، سریعا لباس ها را از داخل ماشین لباسشویی خارج کنید تا گرما و رطوبت داخل دستگاه باقی نماند.
 • پس از هربار شستشو درب ماشین لباسشویی را باز بگذارید تا خشک شود زیرا رطوبت باعث ایجاد جرم و بوی نامطبوع در ماشین لباسشویی می شود.
 • می توانید پس از اتمام کار ماشین لباسشویی، دور درب و بین لاستیک های دستگاه را با یک دستمال خشک کنید تا مطمئن شوید رطوبتی در دستگاه باقی نمانده است.

خشک کردن لاستیک درب ماشین لباسشویی

 • بیشتر سعی کنید از پودر ماشین لباسشویی به جای مایع استفاده کنید، چون مایع باعث ایجاد رسوب در محفظه می شود.
 • برای جرم گیری ماشین لباسشویی از آب داغ استفاده کنید تا تاثیر بیشتری داشته باشد.
 • اگر کودک یا نوزاد دارید با فاصله کمتری عملیات جرم گیری را انجام دهید زیرا باعث ایجاد حساسیت پوستی می شود.
 • تمیز نگه داشتن بدنه ماشین لباسشویی نیز به کاهش تجمع قارچ و باکتری در ماشین لباسشویی کمک می کند.

در آخر اضافه می کنیم که جرم گیری  برندهای مختلف ماشین  لباسشویی مانند ال جی، سامسونگ، پاکشوما و غیره تفاوت چندانی با نحوه جرم گیری ماشین لباسشویی بوش ندارد و تنها ممکن است برنامه های شستشو و پودر های جرم گیر با یکدیگر متفاوت باشند. توجه داشته باشید که بعضی برندهای ماشین لباسشویی دارای دکمه جرم گیری خودکار می باشند که کار را برای مصرف کننده راحت تر کرده است. بنابراین از این دستورالعمل ها به طور منظم برای جرم گیری ماشین لباسشویی خود استفاده کنید تا عملکرد دستگاه خود و طول عمر آن را بالا ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =