دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی


چرا آب ماشین لباسشویی تخلیه نمی‌شود؟

در این مقاله به دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می پردازیم. ماشین لباسشویی  وسیله ای پرکاربرد است که به دلیل راحت کردن عمل شست و شو، از دهه های گذشته تقریبا در تمامی خانه ها یافت می شود. نخستین و مهمترین چالشی که کاربران ماشین لباسشویی با آن مواجه می شوند این است که، در صورت عملکرد نامناسب لباسشویی بتوانند بدون اتلاف وقت به حل مشکلات آن بپردازند.

در این رابطه، تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی پس از تکمیل فرایند شست و شو و یا اینکه چرا آب موجود در مخزن ماشین لباسشویی به طور کامل تخلیه نشده است، یکی از رایج ترین مشکلات فنی و ساختاری است که برای ماشین های لباسشویی، فارغ از مدل و سال ساخت آن، پیش می آید.

اساسا تخلیه شدن آب مخزن ماشین لباسشویی، مرحله نهایی پس از شست و شوی لباسها و فرایندی بسیار مهم به جهت جمع آوری آب باقی مانده در لباسها می باشد که اگر به درستی انجام نشود، علاوه بر نارضایتی کاربران در طولانی مدت ایرادات بعدی را نیز در ماشین های لباسشویی باعث خواهد شد. حال که اهمیت این موضوع شفاف سازی شد، در ادامه به بررسی دلایل اصلی تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می پردازیم.

گفتنی است، در اکثر مواقع رعایت کردن یک سری نکات و اصول پیش پا افتاده می تواند به سادگی ما را از شر این مشکل درد سر ساز برهاند.

با این وجود به جهت حصول اطمینان و آرامش از صحت عملکرد لباسشویی خود، کار را به متخصصان تعمیرکار برتر بسپارید.

اگر برای تعمیر ماشین لباسشویی سامسونگ خود نیاز به خدمات همکاران ما دارید با پر کردن فرم یا تماس با ما در ارتباط باشید!

مسدود شدن فیلتر پمپ

تمامی ماشینهای لباسشویی مجهز به یک پمپ تخلیه و یک فیلتر تخلیه هستند که وظیفه خارج کردن آب حاصل از شست و شوی لباس، از مسیر خروجی دیگ را دارند. اشیای به جا مانده در جیب البسه، رسوبات و پرز های به جا مانده در اثر شست و شوی مداوم، و در اغلب اوقات استفاده از مواد شوینده نامناسب و بی کیفیت  باعث می شود که پمپ تخلیه به درستی عمل نکرده، فیلتر آن مسدود شده، و در نتیجه منجر به عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی شود.

مسدود شدن فیلتر پمپ

مسدود شدن فیلتر پمپ

در صورتی که کاربران ماشین لباسشویی در سال چندین دفعه اقدام به تمیز کردن فیلتر پمپ بنمایند، به راحتی می توانند تا حد زیادی از بروز مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی جلوگیری کنند. لازم به ذکر است که تمیز کردن فیلتر پمپ کار ساده ای بوده و با اندکی آگاهی کاربران به تنهایی قادر به انجام آن خواهند بود.

معیوب شدن پمپ تخلیه

عبور پرز البسه از فیلتر پمپ تخلیه و نفوذ آن به داخل پروانه آن، دلیل اصلی خرابی پمپ ماشین لباسشویی  و ایجاد آسیب جدی به این قطعه است. در چنین شرایطی ابتدا توصیه می شود به تمیز کردن پمپ و زدودن کرک و پرز از اطراف پوسته پروانه این قطعه بپردازید. در صورت عدم حصول بهبود در عملکرد پمپ تخلیه، جهت تعویض آن اقدام کنید.

لازم به ذکر است عیب یابی صحیح و تشخیص عملکرد پمپ تخلیه بسیار ضروری است، لذا توصیه می شود که در این مرحله از متخصصان تعمیرکار برتر کمک بگیرید.

خرابی تسمه پمپ

در مدل های قدیمی تر ماشین های لباسشویی، در اطراف پمپ های تخلیه یک تسمه قرار دارد و پاره شدن و یا بروز هر گونه مشکلی در این تسمه که منجر به متوقف شدن حرکت آن شود، علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی است.

گرفتگی مسیر خروج آب دیگ

دیگ ماشین لباسشویی بخشی است که البسه و آب جهت شست و شو را شامل می شود. پشت این فضا، یک مسیر خروجی جهت تخلیه آب دیگ تعبیه شده است. گاهی اوقات ممکن است البسه و یا دیگر اشیا در مسیر خروجی آب لباسشویی گیر کنند. در چنین شرایطی بدیهی است که خروج آب از خروجی آب دیگ میسر نمی شود. لذا توصیه می شود ابتدا لباسها را از داخل دیگ خارج کرده و با گشودن دریچه فیلتر پایین، مسیر خروج آب، تغییر داده شود.

گرفتگی مسیر خروج آب دیگ

خرابی برد الکتریکی

تمامی دستگاههای الکترونیکی از جمله ماشین لباسشویی، دارای برد الکترونیکی هستند. این قطعه همانند مغز فرمان را دریافت کرده و به قطعه مربوطه انتقال می دهد تا عمل مورد نظر را انجام دهد. خرابی این قطعه منجر به تخلیه نشدن آب لباسشویی شده و علایمی را به همراه دارد. متخصصان ما با در نظر گرفتن این علایم، خرابی برد الکتریکی را پیش بینی کرده و در صورت لزوم تعویض می کنند تا مشکل تخلیه آب ماشین لباسشویی برطرف شود.

اختلال در عملکرد تایمر

تایمر با عملکردی مشابه برد الکتریکی، کنترل تمامی عملکردهای ماشین لباسشویی را به عهده دارد. کاربران ماشین لباسشویی تامر دستگاه را بر روی درجه مورد نظر خود تنظیم می کنند. در این هنگام فرمان از تایمر دریافت شده و دستور خواسته شده توسط برد الکترونیکی انجام می شود.

خرابی تایمر باعث می شود که لباسشویی بر روی درجه مورد نظر عمل نکند، در نتیجه دستور تخلیه آب ماشین لباسشویی نیز با اختلال مواجه شود. این گزینه یکی از اصلی ترین دلایل عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی در مدل های جدید ماشین لباسشویی است.

اختلال در عملکرد تایمر

استفاده از مواد شوینده غیر مرتبط با ماشین لباسشویی

گاهی اوقات کاربران به جای استفاده از مواد شوینده مخصوص ماشین لباسشویی، از مواد دیگری جهت شست و شوی البسه خود استفاده می کنند.

استفاده از این مواد با ایجاد کف بیش از حد مجاز همراه بوده، منجر به تجمع کف در دیگ ماشین لباسشویی شده و اختلال در تخلیه آب ماشین لباسشویی را سبب می شود.

خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

یکی از دلایلی که باعث تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی می شود، بسته نشدن درب ماشین لباسشویی است.

در صورت برور این رخداد، فرمان های دیگر ماشین لباسشویی نیز دچار اختلال شده و در نتیجه احتمال عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی را به همراه دارد.

خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

سخن آخر:

موارد گفته شده از بارز ترین دلایل در تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی هستند. هر چند دلایل دیگری نیز از جمله استفاده نادرست از کلیدهای تعبیه شده بر روی دستگاه، اتصالی برق، نصب نادرست شلنگ تخلیه یا پیچ خوردگی آن و غیره نیز می تواند منجر به این عارضه شود که نیازمند بررسی پایه ای و دقیق توسط متخصصان است.

گزارشات فراوانی حاکی از خسارات جبران ناپذیر در بی توجهی به عملکرد نامناسب لباسشویی و اقدامات خودسرانه در عیب یابی و رفع آن می باشد. با اعتماد به متخصصان تعمیرکار برتر از متحمل شدن هزینه های اضافی خود داری کرده و بهترین ها را برای خود به ارمغان آورید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − هجده =