5 علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

5 علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

در علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی عوامل و فاکتورهای مختلفی دخیل هستند. همه افرادی که از این دستگاه استفاده می کنند، با مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی مواجه شده اند. در این مواقع، جریان آب به خوبی وارد دستگاه نشده و امکان شروع فرآیند شستشو و تمیزی ظرف ها میسر نمی شود. با آگاهی یافتن از علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی زمینه مناسب برای عیب یابی و رفع مشکل دستگاه، به راحتی فراهم می گردد.

مهم ترین علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی چیست؟

1) پاره شدن اتصالات و شیلنگ های آب دستگاه

پاره شدن شیلنگ های آب از رایج ترین علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی به شمار می رود. وظیفه تامین آب مورد نیاز از سیستم لوله کشی تا ماشین ظرفشویی توسط شیلنگ های آب صورت می گیرد. سوراخ بودن یا گرفتگی شیلنگ های آب می تواند مانع از انتقال جریان آب به دستگاه شود. با کمک دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی می توان از بسته شدن شیلنگ ها و اتصالات دستگاه در جای خود، اطمینان حاصل نمود. در صورت مشاهده نشت آب یا پیچ و خم های غیر عادی از شیلنگ ها، می بایست نسبت به تعمیر یا تعویض شیلنگ ها اقدام نموده تا مشکل ایجاد شده کاملا برطرف گردد.

شیلنگ آب ظرفشویی معمولا در زیر یا اطراف سینک و از قسمت پایین دستگاه اتصال پیدا می کند. همچنین، کم بودن یا نوسان جریان آب می تواند مانع از آبگیر شدن ماشین ظرفشویی شود.

2) بروز مشکل در شیر برقی ماشین ظرفشویی

شیر برقی یا شیر ورودی آب، از بخش های مهم ماشین ظرفشویی محسوب می شود. کنترل جریان آب بین دو شیلنگ ورودی و خروجی، از مهم ترین وظایف این قطعه می باشد. در این حالت، جریان آب به میزان کافی و با فشار مناسب وارد دستگاه شده و پس از اتمام فرآیند شستشوی ظروف، به صورت کامل تخلیه می گردد. بررسی جریان فشار آب و برق، در این زمینه کمک شایانی می نماید. چنانچه سیم کشی و اتصالات مشکل نداشته و جریان برق وصل باشد، به احتمال قوی شیر برقی خراب شده است. در این شرایط چاره ای به جز تعویض شیر برقی برای کاربر باقی نمی ماند.

ناگفته نماند که در هنگام بررسی سلامت شیر برقی، شیلنگ مخصوص متصل به آن را نیز می بایست باز نموده و مورد ارزیابی قرار داد. عمل آب رسانی به ظرفشویی توسط این شیلنگ انجام می شود. در انتهای شیر برقی یک فیلتر کوچک قرار گرفته که غالبا توسط املاح و ناخالصی های موجود در آب مسدود می شود.

نکته: با توجه به پیچیده بودن سیستم دستگاه، مناسب است که فرآیند عیب یابی و تعمیر ماشین ظرفشویی توسط تکنسین های متخصص و باتجربه انجام شود.

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

مقاله پیشنهادی: راهنمای دفترچه ماشین ظرفشویی سامسونگ

3) خرابی تایمر و برد الکترونیکی ظرفشویی

در مواقعی، علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی را باید در خراب بودن برد الکترونیکی و تایمر دستگاه جستجو نمود. برد یا تایمر از قطعات مهم و به نوعی در حکم مدیر اصلی و مغز ظرفشویی می باشد. کلیه عملکردهای دستگاه زیر نظر این قطعه انجام می شود. به عبارت دیگر، ارسال فرمان شروع و ارتباط میان بخش های مختلف دستگاه، توسط این قطعه عملیاتی می گردد.

 برد الکترونیکی تعیین کننده میزان آب ورودی به دستگاه در بازه های زمانی مختلف می باشد. بر این اساس، در صورت نیامدن جریان آب به داخل ماشین، علی رغم سالم بودن شیر برقی، ریشه ایراد ایجاد شده به بروز مشکل در قطعه برد دستگاه بر می گردد. بروز ایراد در برد یا تایمر، عدم عملکرد برخی از قطعات دستگاه مانند سوئیچ قفل درب، سوئیچ شناور و شیر برقی را به دنبال دارد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که در مواقع بروز مشکل در برد الکترونیکی، بایستی این قطعه به صورت کلی تعویض گردد.

4) خراب یا مسدود شدن شناور ظرفشویی

بروز خرابی یا مسدود شدن شناور، یکی دیگر از دلایل آبگیری نکردن ظرفشویی قلمداد می گردد. این مشکل برای اغلب مدل های ماشین ظرفشویی بروز پیدا می کند. این قطعه در قالب یک سوپاپ اطمینان به ایفای نقش می پردازد. در مواقع کافی بودن حجم آب وارد شده به داخل دستگاه، این قطعه دستور به قطع جریان آب می دهد. به همین جهت، خراب بودن شناور ظرفشویی می تواند قطع شدن کامل جریان آب و متعاقب آن، آبگیری نکردن دستگاه را در پی داشته باشد.

شناور به صورت یک قطعه گنبد شکل در قسمت کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته است. به منظور جلوگیری از بروز مشکل در این قطعه باید آن را همواره تمیز نمود. به طور معمول، تکه های باقی مانده غذا در هنگام شستشوی ظروف، در این قطعه گیر کرده و موجب عدم کارکرد بهینه شناور می شود. چنانچه پس از برطرف کردن مشکل انسداد، ایراد ایجاد شده رفع نگردید، باید از متصل بودن جریان برق اطمینان حاصل کرد.

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

5) خراب شدن سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی

در پارهای مواقع، علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی به خرابی سوئیچ قفل درب مربوط می شود. این سوئیچ بسته بودن کامل درب دستگاه را تضمین می کند. در نتیجه این امر، فرآیند شستشوی ظروف آغاز می گردد. در مواقع باز بودن درب، کلیه عملکردها و فعالیت های ماشین ظرفشویی متوقف می شود. بروز خرابی در سوئیچ درب موجب وارد نشدن جریان آب به داخل ماشین ظرفشویی می شود. این قطعه در قسمت پنل پشت درب ظرفشویی تعبیه شده است. سلامت قطعه و وصل بودن جریان برق، حکایت از کارکرد درست سوئیچ درب دارد. در صورت مطمئن شدن از خرابی این قطعه، بهترین راهکار تعمیر یا تعویض آن می باشد.

در ضمن، انسداد و گرفتگی بازوهای آبپاش و پمپ را می تواند دیگر علت آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی برشمرد. همچنین، برخی از مدل های ماشین ظرفشویی دارای قابلیت ویژه ای با عنوان محافظت در برابر نشت آب هستند. در مواقع، آبریزش یا بروز نشتی در دستگاه، این قابلیت فعال شده و مانع از باز شدن شیر برقی و به تبع آن، آبگیر شدن ماشین ظرفشویی می شود.

چرا آبگیری ماشین ظرفشویی تمام نمی‌شود؟

در مواقعی، کاربران با مشکل آبگیری بی وقفه و قطع نشدن این فرآیند روبرو هستند. خرابی یا نقص فنی قطعاتی مانند برد الکترونیکی، شناور و سوئیچ مربوط به آن و شیر ورودی آب، از عمده ترین دلایل قطع نشدن آبگیری ماشین ظرفشویی محسوب می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =