علت لرزش ماشین لباسشویی

علت لرزش ماشین لباسشویی

احتمالا برای شما هم پیش آمده که ماشین لباسشویی منزل تان دچار لرزش شده باشد. این اتفاق معمولا در مراحل پایانی شستشو رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل ابتدا باید علت یابی کرد. چنانچه این موضوع برای شما رخ داده و یا مایل هستید تا علت لرزش ماشین لباسشویی و تکان خوردن آن را بدانید تا انتها این نوشته را مطالعه بفرمایید.

لرزش ماشین لباسشویی، ایجاد سر و صدای زیاد، تکان خوردن و خارج شدن از موقعیت مکانی و… از جمله مشکلاتی هستند که یا به دلیل نقص فنی و یا به دلیل عدم استفاده درست از دستگاه رخ می‌دهند. در ادامه بعضی از مهمترین دلایل این مشکل را عنوان و مختصرا شرح می‌دهیم.

علت لرزش ماشین لباسشویی

1) تراز نبودن ماشین لباسشویی

می‌توان گفت که نخستین علت و یا حتی متداول ترین علت لرزش ماشین لباسشویی و تکان خوردن آن به تراز نبودن دستگاه مربوط است. اما این مورد قابل حل می‌باشد. کافی است تا ابزار تراز را در اختیار گرفته و دستگاه را تراز نمایید. پس:

–  دستگاه تراز را بردارید و آن را بر روی ماشین لباسشویی قرار دهید، سپس ماشین را جا به جا نموده و موقعیت مکانی پایه‌های آن را تغییر دهید. با اینکار میتوانید به سادگی و با سهولت لباسشویی را تراز کنید.

اگر دستگاه تراز مهندسی در دسترس نبود باید چه کاری انجام داد؟

ممکن است دستگاه تخصصی تراز در دسترس شما نباشد، با این حال باز هم جای نگرانی نیست چون می‌توانید دستگاه را بر روی تخته سه لا قرار داده و با استفاده از تخته آن را تراز کنید. پس:

–  چند تخته چوب را اندازه گیری کرده و آن را زیر ماشین لباسشویی قرار دهید، با انجام این کار یک سطح با ثبات زیر ماشین ایجاد نموده و لرزش‌ها را تا حد زیادی کم می‌کنید.

نکته: شما می‌توانید با استفاده از کفپوش مناسب این لرزش‌ها و تکان خوردن‌ها را کم کنید.

2) عدم توجه به ظرفیت ماشین لباسشویی

ما معمولا لباس‌ها را در سبد رخت چرک می‌اندازیم تا در یک فرصت مناسب بشوییم. گاهی نیز سبد رخت چرک ما پر است و تصمیم میگیریم با یک بار روشن کردن ماشین تمام آنها را شستشو دهیم. در صورتی که این کار اشتباه است و می‎‌تواند به علت لرزش ماشین لباسشویی و تکان خوردن آن تبدیل شود.

پس در زمان پر کردن ماشین به ظرفیت آن توجه کنید و هرگز ماشین را بیشتر از ظرفیت و توان پر نکنید. چرا که عدم توجه به ظرفیت ماشین می‌تواند چرخه شستشو را با اختلال مواجه کند و علتی برای لرزش ماشین لباسشویی باشد. همچنین شستشو فراتر از حجم و ظرفیت دستگاه می‌تواند فنرهای موجود در ماشین را از بین ببرد.

نکته: سعی کنید قبل از روشن کردن ماشین لباسشویی دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید. و همیشه نسبت به ظرفیت تعیین شده مقدار کمتری را در ماشین جای دهید. اگر این اصول را اجرا کنید هم فرآیند شستشو بهتر انجام خواهد شد و هم از مشکلات فنی احتمالی جلوگیری می‌شود. قرار دادن مقدار کمتر از ظرفیت تعین شده به معنای شستشوی مقدار خیلی کم و ناچیز نیست. به عنوان مثال لازم نیست برای شستن یک جفت جوراب ماشین لباسشویی را روشن کنید.

3) متعادل نکردن بار درون ماشین لباسشویی

وجود بار نامتعادل درون وسیله می‌تواند علت لرزش ماشین لباسشویی و تکان خوردن آن باشد. به عنوان مثال قرار دادن یک حوله خیس درون ماشین باعث از بین رفتن تعادل درون دستگاه می‌شود. چراکه حوله وقتی خیس می‌شود سنگین می‌گردد و همین باعث می‌شود تا به یک طرف ماشین بچسبد و تعادل را از بین ببرد. شاید به این مورد فکر نکرده باشید اما متعادل نکردن بار درون لباسشویی می‌تواند سبب لرزش و راه رفتن ماشین شود.

نکته: به هیچ عنوان پتو، حوله، کیف و… را به تنهایی درون ماشین قرار ندهید. در زمان قرار دادن این وسایل درون لباسشویی حتما وسایل کوچکتر از جمله چند حوله کوچک، یا چند تکه لباس را نیز درون آن قرار دهید. این ترفند باعث می‌شود تا تعادل درون ماشین برقرار شود. استفاده کردن از چند عدد توپ کوچک نیز می‌تواند این مشکل را حل کند.

4) تنظیم نکردن پایه‌ها

در اکثر ماشین‌های لباسشویی پایه‌ها به گونه ای کار گذاشته شده اند که میتوان آنها را با توجه به ارتفاع سطح زمین تنظیم کرد. از اینرو شما می‌توانید پس از استفاده از مکانیزم تراز بندی پایه‌ها، قفل‌ها را فعال کرده و اینگونه از لرزش و جا به جایی ماشین جلوگیری نمایید.

5) ایجاد مشکل در کمک فنرها

ماشین‌های لباسشویی دارای کمک فنر هستند. در واقع جلوگیری از لرزش و تکان خوردن، عمده ترین کاربرد این وسیله می‌باشد. اما این کمک فنرها مانند هر قطعه ی دیگری فرسوده و کهنه شده و به تعویض نیاز پیدا می‌کنند. لذا لازم است تا شما چند وقت یکبار آنها را عوض کرده و با نمونه ی جدید جایگزین کنید.

نکته: کمک فنر معمولا در قسمت عقبی ماشین جایگذاری می‌شود.

پیشنهاد می‌شود که برای تعمیر و یا تعویض فنرها حتما از خدمات نمایندگی‌های مجاز و تعمیرکاران خبره کمک بگیرید. چرا که اگر کمک فنرها در موقعیت اشتباهی قرار داده شوند میتوانند به بدنه لباسشویی آسیب برسانند.

6) خرابی بُردها

ماشین لباسشویی‌های قدیمی‌تایمر داشتند و با کمک تایمر کار می‌کردند. در حال حاضر و در ماشین لباسشویی‌های جدید تایمر جای خودش را به بُرد الکترونیک داده است.

چه تایمر و چه بُرد در صورت خرابی می‌تواند آسیب زیادی را به دستگاه وارد سازد. بهتر است برای تعمیر این بخش نیز از خدمات نمایندگی‌های مجاز و تعمیرکاران خبره استفاده کنید.

استفاده از پلاستیک ضد لرزش

  • کف زمین را تمیز کنید چون قرار است این پدها به زمین بچسبند.
  • لباسشویی را از جای خود بلند نموده و موقعیت دقیق پایه‌ها را معلوم کنید.
  • پد یا لاستیک ضد لرزش را به موقعیت مورد نظر بچسبانید و آن را محکم فشار دهید.
  • لباسشویی را بلند نموده و آن را در جای فرورفتگی لاستیک ضد لرزش قرار دهید.

همانطور که مطالعه کردید علت لرزش ماشین لباسشویی و تکان خوردن آن می‌تواند متعدد و مختلف باشد. در این مقاله بعضی از این دلایل و راه‌های مقابله با آن را عنوان نمودیم در صورتی هنوز موفق به حل مشکل خود نشده اید جهت تعمیرات ماشین لباسشویی سامسونگ خود کلیک کنید.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 13 =