نحوه شستن فیلتر جاروبرقی بوش

نحوه شستن فیلتر جاروبرقی بوش

فیلتر جاروبرقی بوش به عنوان یکی از بخش های مهم دستگاه، در افزایش قدرت مکش و عملکرد آن نقش بسزایی ایفا می نماید. فیلترهای جاروبرقی به علت برخورداری از ساختار فشرده، به راحتی ذرات کوچک و معلق را از محیط جمع آوری می کنند. قدرت جذب ذرات متناسب با نوع و مدل فیلتر، اعم از اولیه و ثانویه متفاوت می باشد. فیلترهای اولیه غالبا در انواع کارتریجی یا ستاره های و کیسه ای می باشند. همچنین، استفاده از فیلتر اولیه در کنار فیلتر ثانویه، ارتقای عملکرد و مکش دستگاه را به دنبال دارد.

بررسی انواع فیلتر جاروبرقی بوش

1- فیلتر هپا

از انواع مختلف فیلتر جاروبرقی بوش می توان به فیلتر هپا (Hepa Filter) اشاره نمود. فیلتر هپا قادر است ذرات بسیار کوچک و ریز تا حدود یک دهم میکرون را به راحتی از سطح محیط جذب نماید. فیلترهای هپا در ردیف نسل جدید فیلترهای جاروبرقی قرار می گیرند. این فیلترها مطابق با تکنولوژی نانو و بر اساس استاندارد NSF ساخته می شوند. همچنین، فیلتر هپا ضد آلرژی و حساسیت می باشد.

در صورت مجهز بودن جاروبرقی بوش به فیلتر هپا، می بایست هر دو ماه یک بار نسبت به تمیزی و زدودن آلودگی‌های آن اقدام نمایید. ضمنا، از قرار دادن فیلتر در معرض آب و رطوبت باید اجتناب کرد. چرا که رطوبت خاصیت و عملکرد فیلتر را از بین می برد.

2- فیلتر جاروبرقی Type P

فیلتر هپای جاروبرقی بوش مدل P برای جلوگیری از ورود ذرات گردوغبار و خاک به محیط داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. در هنگام کار کردن جاروبرقی، غالبا گردوخاک و گرمای ناشی از عملکرد موتور، از بخش پشت مخزن وارد فضا می شوند. فیلتر هپای مدل پی در هنگام کارکرد جاروبرقی از ورود گردوخاک به محیط داخل جلوگیری می کند. عدم تعویض به موقع فیلتر هپای دستگاه علاوه بر انتشار گردوخاک در محیط، موجب آسیب وارد شدن جدی به موتور جاروبرقی می شود. در ضمن، این مدل فیلتر هپا برای جاروبرقی های سری BSG8PRO1 تا BSGPRO11، BSG81266، BSG81666 و …. مناسب می باشد.

شستن فیلتر جاروبرقی بوش

بهترین زمان نظافت فیلتر

فیلتر جارو برقی بوش باید به صورت مرتب و منظم نظافت گردد. بر این اساس، پس از 3 یا 4 بار استفاده از دستگاه، مناسب است که تمیزی فیلتر آن در دستور کار قرار گیرد. همچنین، کاهش قدرت مکش جاروبرقی حکایت از پر شدن منافذ فیلتر دارد. بنابراین، به منظور جلوگیری از کاهش قدرت مکش و عملکرد جاروبرقی مناسب است که فیلتر دستگاه به صورت مستمر مورد بررسی قرار گرفته و در صورت لزوم تعویض گردد.

نحوه شستن و تمیز کردن فیلتر جاروبرقی بوش

به طور معمول، فیلتر جاروبرقی بوش داخل دستگاه و پشت کیسه تعبیه شده است. پیش از هر اقدامی باید از قابل شستشو بودن فیلتر جاروبرقی اطمینان حاصل نمایید. مطالعه دفترچه راهنما یا بررسی اطلاعات فیلتر می‌تواند در این زمینه کمک کننده باشد. در صورت قابل شستشو بودن فیلتر معمولا حرف W در کنار شماره و مدل فیلتر حک می شود.

عدم مشاهده این حرف، خبر از غیر قابل شستشو بودن فیلتر جاروبرقی می دهد. در چنین شرایطی، برای تمیز کردن و نظافت فیلتر می توان آن را بتکانید یا باد دهید. در هنگام تکاندن فیلتر و به منظور جلوگیری از ورود گردوغبار به بدن، بهتر است که دست خود را جلوی دهان و بینی قرار دهید.

چنانچه برای مدت طولانی حدود 5 الی 6 ماه از فیلتر جاروبرقی استفاده شده است، به جای شستشو مناسب است که نسبت به تعویض فیلتر جاروبرقی مبادرت ورزید. در این حالت، فیلتر قبلی دستگاه را خارج کرده و فیلتر جدید را به همان صورت در محل مخصوص خود قرار دهید.

نکته: نظافت و تمیز کردن جاروبرقی از مهم ترین اقدامات در جهت افزایش طول عمر مفید و ارتقای عملکرد مطلوب دستگاه به شمار می رود. به همین جهت، کاربران می بایست هر چند ماه یک بار به تمیز کردن جاروبرقی خود اقدام کنند.

به منظور نظافت و شستشوی فیلتر جاروبرقی در وهله نخست بایستی دستگاه را در یک محیط باز قرار داده و قسمت فیلتر آن را جدا کنید. چرا که نظافت دستگاه با تولید گردوخاک زیاد همراه است. اغلب فیلترهای مخصوص جاروبرقی معمولا قابل شستشو می باشند.

 اولین اقدام برای شستشوی فیلتر، جدا کردن این بخش از داخل جاروبرقی می باشد. پس از جدا کردن، فیلتر را با مواد شوینده ملایم و آب به خوبی بشویید تا گردوخاک و آلودگی های آن به طور کامل برطرف شده و سپس اجازه داده تا فیلتر خشک شود. در صورت غیر قابل شستشو بودن فیلتر جاروبرقی می توان یک فیلتر قابل شستشو جایگزین آن کرد. ضمنا، کاربران می توانند برای بازه های زمانی 3 ماه یک بار به تعویض یا تمیز کردن فیلتر جاروبرقی بپردازند.

فیلتر جاروبرقی بوش

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 4 =