چرا بدنه ماشین ظرفشویی برق دارد؟

چرا بدنه ماشین ظرفشویی برق دارد؟

ماشین ظرفشویی از جمله لوازم کاربردی و کارآمد برای شستشوی انواع ظروف محسوب می شود. استفاده از این دستگاه، صرفه جویی در وقت و انرژی کاربران را به دنبال دارد. در برخی مواقع، ماشین ظرفشویی با مشکلاتی متعددی روبرو می شود. در این میان، برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از کاربران با آن سروکار دارند. برق داشتن بدنه دستگاه می تواند منجر به بروز خطرات جدی و بعضا ناخوشایند شود. بر این اساس، در صورت بروز این مشکل می بایست در اسرع وقت در جهت رفع آن اقدامات لازم را به عمل آورد.

برق بدنه ماشین ظرفشویی

برق بدنه ماشین ظرفشویی

مهم ترین علل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی

1- اتصالی سیم گراند

اتصال سیم گراند، یکی از دلایل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی به شمار می رود. گراند کردن لوازم برقی با هدف تخلیه اضافه بار و جلوگیری از بروز خطرات جدی مانند اتصالی و آتش سوزی و برق گرفتگی انجام می شود. به منظور جلوگیری از بروز این حوادث، سیم گراند می بایست به ستون آهنی بدنه یا لوله فاضلاب اتصال پیدا کرده باشد. در صورت اتصال سیم گراند با لوله آب، شاهد وجود برق در بدنه ظرفشویی خواهیم بود.

2- خرابی پریز برق

بروز اشکال در پریز برق را می توان یکی دیگر از علت های برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی برشمرد. راه اندازی و کارکرد دستگاه های ماشین ظرفشویی با جریان برق و نیروی الکتریکی صورت می گیرد. خراب بودن پریز برق موجب عدم هدایت جریان الکتریکی به دستگاه و بروز مشکلاتی مانند برق داشتن بدنه ظرفشویی می شود. بنابراین، مناسب است که از قبل استفاده از ظرفشویی، از سلامت پریز برق و اتصالات دستگاه اطمینان حاصل نمود.

3- نشت آب از دستگاه

نشت آب از دستگاه، از جمله مشکلات رایج و متداول ماشین های ظرفشویی قلمداد می گردد. در برخی مواقع، بروز نشتی می تواند با برق داشتن بدنه دستگاه ارتباط مستقیم داشته باشد. خراب بودن شیر ورودی آب، فرسودگی واشر لاستیکی دور درب، شیلنگ ها و بست های شیلنگ و معیوب بودن پمپ آب، برخی از دلایل مهم نشت آب از ماشین ظرفشویی محسوب می شوند.

4- خرابی سیم ها و اتصالات

یکی دیگر از علل برق داشتن بدنه ظرفشویی به وجود نقص در سیستم سیم کشی برق مربوط می شود. در صورت اطمینان حاصل کردن از خرابی سیم و اتصالات می بایست درصدد برطرف کردن مشکل ایجاد شده برآمد.

5- بروز اتصالی در قطعات الکترونیکی دستگاه

در پاره ای مواقع، برق داشتن بدنه دستگاه های ظرفشویی از بروز اتصالی در سیم پیچی های داخلی یا قطعات الکترونیکی ظرفشویی ناشی می شود. ایجاد اتصالی در این بخش ها، وجود برق در بدنه دستگاه را در پی خواهد داشت.

6- خراب شدن دو شاخه برق ظرفشویی

خرابی دو شاخه برق از رایج ترین علل برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی به حساب می آید. دو شاخه برق دستگاه به تدریج و با گذشت زمان دچار زنگ زدگی، اتصالی و قطعی می شود. خراب بودن پریز برق ظرفشویی احتمال بروز حوادثی مانند برق گرفتگی را افزایش می دهد. بر همین اساس، در صورت مواجه شدن با این مشکل، تعویض دو شاخه برق از راهکارهای موثر و مفید به شمار می رود.

7- نقص فنی موتور ظرفشویی

خرابی یا نیم سوز شدن موتور ماشین ظرفشویی، می تواند مشکلات متعددی را برای دستگاه پدید آورد. همچنین، خرابی موتور دستگاه راندمان و عملکرد ظرفشویی را تحت شعاع قرار می دهد. به همین جهت، در صورت برخورد با این مشکل مناسب است که از خدمات تخصصی تعمیرکار ماشین ظرفشویی، به منظور رفع ایراد احتمالی بهره گرفت.

8- ایراد در هیتر المنت ظرفشویی

هیتر المنت از بخش های مهم و حائز اهمیت تعبیه شده در ساختار داخلی ماشین ظرفشویی تلقی می گردد. این قطعه عامل اصلی تولید گرما در دستگاه می باشد. بروز مشکل در این بخش می تواند مشکلاتی مانند برق داشتن بدنه ظرفشویی را به همراه داشته باشد.

بدنه ماشین ظرفشویی

بدنه ماشین ظرفشویی

سایر علل برق داشتن بدنه ظرفشویی

باقی ماندن کف در کف دستگاه، آبگیری نکردن، عدم تخلیه آب، خاموش شدن دستگاه در حین کار و اشکال در شیر برقی را می توان از دیگر دلایل تاثیرگذار در برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی قلمداد نمود. خاموشی ناگهانی ظرفشویی می تواند از بروز مشکل در سیم کشی ها و اتصالات برق دستگاه ناشی شود. در چنین شرایطی می بایست سیم ها و اتصالات برق ظرفشویی مورد بررسی قرار گیرند.

همچنین، در صورت مطمئن شدن از خرابی شیر برقی دستگاه، تعویض این قطعه از بروز سایر مشکلات احتمالی و خطر برق گرفتگی جلوگیری می کند. ناگفته نماند که در مواقعی عدم تخلیه کامل آب ماشین ظرفشویی می تواند منجر به بروز خطر اتصالی در برق شود. اطمینان حاصل کردن از تخلیه آب کامل دستگاه در رفع این مشکل کمک کننده می باشد.

راهکارهای موثر برای جلوگیری از برق داشتن بدنه ظرفشویی

  • تمیز کردن و زدودن گردوغبار ماشین ظرفشویی به صورت مستمر و منظم، از راهکارهای کاربردی در جهت جلوگیری از اتصالی برق دستگاه به شمار می رود. تجمع ذرات ریز گردوغبار و عدم رفع آن، به تدریج بر روی عملکرد و قطعات داخلی دستگاه تاثیر نامطلوبی برجای می گذارد. نظافت مرتب ظرفشویی، از ورود گردوغبار و ذرات خاک به اجزای داخلی دستگاه جلوگیری می کند.
  • هرگز نباید ماشین ظرفشویی را در فضاهای مرطوب و در مجاورت آب قرار داد. وجود رطوبت و آب موجب ایجاد اکسیداسیون و خوردگی و زنگ زدگی بدنه ظرفشویی می شود. بر همین اساس، در هنگام نصب و راه اندازی دستگاه می بایست به این موضوع توجه ویژه ای مبذول داشت.
  • وصل کردن دو شاخه برق دستگاه به یک محافظ سالم، از راهکارهای تاثیرگذار برای جلوگیری از برق داشتن بدنه ماشین ظرفشویی محسوب می شود. استفاده از محافظ برق، از ورود اضافه بار و نوسانات جریان الکتریکی به اجزای الکتریکی دستگاه جلوگیری به عمل می آورد. همچنین، وصل کردن دو شاخه ظرفشویی به محافظ برق، مانع از وارد شدن جریان الکتریکی به صورت یکباره به دستگاه می شود.

لازم به ذکر است که برای برطرف ساختن مشکل برق داشتن بدنه ظرفشویی، مراجعه به تعمیرکاران و تکنسین‌های کاربلد و باتجربه کمک شایانی می نماید. تعمیرکاران ماشین ظرفشویی با عیب یابی قطعات فنی دستگاه، رفع مشکلات احتمالی ظرفشویی را به صورت تخصصی در دستور کار قرار می دهند. جهت تعمیرات ماشین ظرفشویی سامسونگ خود کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − شانزده =